راهکار های افزایش طول عمر اجاق گاز

امروزه آشپزخانه های منازل از جمله افزایش طول عمر اجاق گاز اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، به طوری که عده زیادی آن را قلب خانه قلمداد می کنند. در واقع بیشترین فعالیت های روزانه خانم های خانه دار در آشپزخانه به وقوع می پیوندد، لذا توجه به کیفیت و مرغوبیت لوازم مورد نیاز این دسته از افراد، بسیار حائز اهمیت است. عمدتا در صورتی که محصولات موجود در آشپزخانه از فاکتور های استاندارد بهره مند باشند، لذت آشپزی را چندین برابر خواهند کرد. همان طور که می دانید، یکی از پر مصرف ترین وسایل در هر آشپزخانه، اجاق گاز می باشد که در طول روز بارها مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر اصالت شرکت سازنده، نحوه بکار گیری و نگهداری صحیح از اجاق گاز نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
ترفند های مختلف برای افزایش طول عمر اجاق گاز
  • نظافت صحیح و به موقع
یکی از فاکتور های اصلی در حفظ و نگهداری اجاق گاز، پاکسازی به موقع آن می باشد. در صورتی که سطح گاز، سر شعله ها و چدن ها در معرض چربی و جرم فراوان قرار بگیرند، در مدت زمان کوتاهی پوسیده شده و کارایی اولیه خود را از دست می دهد. به طور مثال با نفوذ جرم بر فندک های سرخود، امکان روشن شدن با جرقه فندک اجاق گاز از بین خواهد رفت. برای جلوگیری از اتفاقات این چنینی، به شما توصیه می کنیم که پس از هر بار آشپزی، گاز را از آلودگی های موجود پاک کنید.
  • رعایت نکات دفترچه راهنما
متاسفانه بسیاری از افراد پس از خرید کالای مورد نظرشان، مطالعه دفترچه راهنمای محصول را بی اهمیت می دانند، این در حالی است که بسیاری از نکات مهم حفظ و نگهداری دستگاه در دفترچه قید شده است. به طور کلی تمامی شرکت های سازنده معتبر، راهکار های اساسی در افزایش دوام و یا حتی عیب یابی محصولات خود را تحت عنوان دفترچه راهنما در اختیار خریدار قرار می دهند. در زمینه اجاق گاز میتوان به فاکتور هایی مانند: حداکثر حرارت مجاز، میزان تحمل وزن، نحوه صحیح به کار گیری، طریقه شست و شو، چگونگی عملکرد کلید های دستگاه و مواردی از این قبیل اشاره کرد.
  • تعیین محل مناسب
شاید در نگاه اول اندکی عجیب به نظر برسد، اما انتخاب محل مناسب برای اجاق گاز، تاثیر بسزایی در نحوه کار و عمر آن خواهد داشت. از جمله مکان های نامناسب برای تعبیه اجاق گاز عبارت اند از:
  • زیر پنجره و یا نزدیک به آن؛ زیرا روند پوسیدگی اجاق تسریع می یابد
  • در کنار یخچال؛ موجب افزایش مصرف انرژی و آسیب به یخچال می شود
  • مماس با سینک ظرفشویی ؛ مجاورت در برابر رطوبت سبب زنگ زدگی و پوسیده شدن اجاق خواهد شد
  • قرار گیری غلط در برخی از کابینت های جزیره ای آشپزخانه
  • آشپزی صحیح
علاوه بر مهارت در پخت غذا و مزه دلچسب آن، رعایت موارد دیگر نیز برای افراد الزامی می باشد. به خاطر داشته باشید که سر رفتن مکرر غذا بر روی صفحه اجاق گاز، پاشیدن محتویات غذا، گذاشتن قاشق و ملاقه بر روی اجاق، سوختن غذا و چسبیدن آن به چدن و شعله، قرار دادن اجسام سنگین و قابلمه های بزرگ بر روی آن، استفاده از حرارت بالای مداوم و… همگی در تخریب سریع اجاق گاز سهیم هستند. بجای انجام رفتار های اشتباه این چنینی، بهتر است همیشه از شعله های ملایم در پخت استفاده نموده و از یک بشقاب برای قرار دادن قاشق های کثیف بهره بگیرید، همچنین با قرار دادن کفگیر چوبی بر روی قابلمه می توانید از سر رفتن انواع غذا به راحتی خودداری کنید.
  • مواد شوینده ملایم
بسیاری از افراد به منظور بازیابی ظاهر اولیه اجاق، تصمیم به استفاده از محلول های شوینده قوی و شیمیایی می گیرند، این در حالی است که استفاده نا بجا از این محصولات، نه تنها نقش موثری در از بین بردن آلودگی ها ایفا نخواهد کرد، بلکه جلوه ای کدر و زشت را به وجود می آورد. بسیاری از شوینده های قوی، برای پاکسازی سطوح فلزی و یا حتی لعابی اجاق گاز مناسب نبوده و امکان تغییر رنگ در سطح آن وجود دارد. به طور مثال استفاده از جرمگیر سطوح، سبب سیاه شدن ابدی اجاق های استیل و فلزی خواهد شد. با توجه به نکات ذکر شده برای پاکسازی سطح اجاق می تواند از شوینده های ملایم مانند مایع ظرفشویی و یا شوینده های طبیعی نظیر سرکه و جوش شیرین بهره بگیرید.
  • هود متناسب
همان طور که میدانید وظیفه اصلی هود خارج نمودن گاز، بخار، دود و گرمای موجود در آشپزخانه است. از جهتی قرار گرفتن اجاق گاز در مجاورت عوامل ذکر شده، موجب افزایش سرعت پوسیدگی و تخریب قسمت های مختلف آن خواهد شد. به همین دلیل استفاده از هود متناسب با اجاق برای پیشگیری از این امر توصیه می شود و باعث افزایش طول عمر اجاق گاز خواهد شد.

تماس فوری با تعمیرکار سیار